TEMPLATE ERROR: Unknown runtime binding: in widget TEMPLATE ERROR: Unknown runtime binding: in widget TEMPLATE ERROR: Unknown runtime binding: in widget

12 Şub 2016

Medine'de Evleniyoruz, Ev Kiralıyoruz :)

Bugün ne yaptık.

Üç saat dersim vardı, ne mutlu. Faydalı fakat 8:30 da biten dersten sonra beklemesi sıkıntı, şube kurul toplantımız vardı. Toplantı 12:00 de başladı. 

Toplantı zannımızdan kısa sürdü. Mustafa Erçik hocamız bizim ev ahalisini, Yusuf Güney ve Kenan Yeniceli hocamızı eve sağ salim teslim etti. Biz de bunu kutlamak için iki ev beraber öğle yemeği yedik. Menü karışık, tel şehriyeli bulgur pilavı, sebzeli pilav, kıymalı patates, az fasulye, tarhana çorbası ve ayran. Ardından güzel bir çay. Namazımızı kılıp kaylule yapmak için ekleye dağıldık.

3 Şub 2016

Ben Onunla Evlenmek İstiyorum

Bir kadın varmış, eşi ramazan ayında yanlız kalmak istermiş. Kadın oldukça zengin ayrıca hizmetçileri de varmış.

Kocası şehirde kalmak istemez yakındaki bir dağın zirvesinde bir kişinin ancak sığacağı mağarasında, sessizlikle, kendisiyle, fikriyle başbaşa kalır, çok sevdiği şehri yukarıdan izler, yaradana sığınırmış. Yanına aldığı azığı üç beş güne tükenirmiş.

31 Oca 2016

Arabistan'da Ehliyet Nasıl Alınır 2

Öncelikle Arabistan'da Ehliyet Nasıl Alınır adlı yazımı okumadıysanız önce onu okumanızı şiddetle tavsiye ederim..

Geceden Mehmet Hocama rica ettik. Beni, Rıfat, İnanç, Bilal, Oğuz, Fatih ve İlimdar hocalarımı sabahtan Dallah Cedide bıraktı.

Bugün büyük gün. Dananın kuyruğu kopacak.

28 Oca 2016

Suudi Arabistan'da İkame Almak

25 Ocak Pazartesi günü üç haftadır beklenen ikamelerimizin çıktığını öğrendik. İkamelerimiz "Cevazat" yani pasaport dairesinden basılacaktı. İkame numaralarımızı ve pasaportlarımızı okuldan Oğuz MARAŞ hocam cevazata getirdi. Cevazattaki memur "Kefiliniz nerede?-Feny kefil?" diyene kadar herşey yolunda gibiydi. Kefilsiz burada bir iş olmayacağını biliyorduk, kesin emin olduk. Okulla pasaportları geri getirmek üzere Rıfat, İnanç ve ben yola çıktık. Okulda tüm pasaportlar toplanınca hepsini bu işlerle ilgilenen velimiz Ahmet CEYLAN'a vermek üzere geri evin yolunu tuttuk.

Velimiz ertesi Salı günü öğlen üzeri tüm ikameler çıkarılmış halde bize pasaportları teslim etti. Artık level iki başladı.

Arabistan'da Ehliyet Nasıl Alınır?

İkamemiz az olaylı, sonuç itibariyle zannımızca gecikmeli ama kolay oldu. 

İkinci basamak sınavımız "Arabistan'da Ehliyet Nasıl Alınır?".

İkameyi alınca Mehmet Akif, Erol Hocamların bulduğu yeni sürücü kursuna bizde erkenden gitmeye karar verdik. Sağlık raporu gerekiyor dediler. Bizde 26 Ocak Salı, ikindi Akşam arası -hatta namazdan hemen sonraya kaldı- sağlık raporumuzu müsteşfa safa'dan aldık. 75 sar Mustafa Alper hocamız 60 sar başka hastaneden almıştı. Ehliyet için olunca parayı veren raporu alıyor. Kan alacaklardı, kangrubu tayini için ehliyetlerimizi gösterinde ondan vazgeçtiler. Bir doktor, iki imza ve rapor elimizde, değil. Hiç bir belge vermediler. Şaşırdık, şakalaştık.

23 Oca 2016

Arabistan'da Kriket

Hintlilerin çok sevdiği bir oyunmuş kriket. Arabistan'da yaşayanların önemli bir kısmını teşkil eden Hintliler tatil günlerinde özellikle cumartesi günü -bizim ülkenin pazarı sayılır- boş arsalarda tali yollarda buluşup kriket oynuyorlar.

Bizim evin altındaki boş alanda bu iş için kullanılıyor. Gençleri rahatsız etmeden bir kaç fotoğraf yakaladım.

22 Oca 2016

Mescid-i Nebevî de Cuma Namazı ve Sonrası

Mescid-i Nebevî'de cuma namazını kılmak için yola çıktık ama geç kalmışız. Bahçede dahi yer bulamadık. Gidenler bilir mescidin genişliğini, elhamdülillah..

Dışarda asfalt üzerinde Rıfat hocamın hırkası üzerinde eda ettik namazımızı..