TEMPLATE ERROR: Unknown runtime binding: in widget TEMPLATE ERROR: Unknown runtime binding: in widget TEMPLATE ERROR: Unknown runtime binding: in widget

1 May 2016

Medine'de Arapça Öğrenmek

Öncelikle "Arapça bir derya, daldıkça dibi bulunmuyor." doğruluk payı olan fakat insanın azmini körelten beylik bir laf, aldanmayın. Kıyısından başlayın, her dili kuralları ile dört başı mamur öğrenmenin imkânsızlığını bilin -varsayalım ki ana diliniz olsun-.

Amacınızı belirleyin. Umulur ana hedef Kur-an olsun, değilse de sebep ne olursa olsun bir dili öğrenmenin yararı büyüktür zaten.

28 Nis 2016

Medine'den Hacca Gitmek, Haccın Yapılışı Sırasıyla Kısaca..

Elhamdülillah Medine'deyiz, dilediğimiz zaman Umre yapıyor, Mescid-i Nebevî'de namaz kılıyoruz. Ama her müslümanın yapmak istediği o "Mebrur Haccı" hayal ediyoruz. Peki nasıl Hac yapmalıyız? Bu yazıda daha önce giden arkadaşlardan, fıkıh ve ilmihal kitaplarından faydalanarak Medine'den yahut Mekke sınırları dışından gelecek olanlara madde madde sırasıyla kısaca nasıl makbul bir Hac yapacaklarını anlatmayı amaçlıyorum. "Hayra sebep olan yapan gibidir." düsturu ile inşallah..

Birinci Bölüm: Mekke'ye Giriş..

Zemzem Satın Almak, Kuday Park, The King Abdullah Zamzam Water Distribution Center

Kısa bir memleket ziyaretinden sonra Adana Cidde arasını Flynas ile tamamladım. Arabistan'daki ilk arabam, 2001 model Mercury Grand Marquis, Ramazan ve Salih hocaların evine yakın Raya marketin, Meydan-ul Tarih'ın civarına bırakmıştık.

15 Nis 2016

Medine'den Kızıldeniz'e, Ar Rayis veya Yanbu

Rıfat Hocamın kaptan şoförlüğünü, Akif Hocamın yol emirliğini üstlendiği Kızıldeniz yolculuğumuz Halil İbrahim Hocamın katılımıyla bizim evin önünden başlıyor. 


Cuma namazımızı Mescid-i Nebevî'de eda ediyoruz. Yusuf Güney hocamın planladığı bu gezimizi yaklaşık iki haftadır dört gözle bekliyordum, bekliyormuşuz. Sandığımdan daha iyi bir katılımla dört araba dolusu insan yoldayız.

10 Nis 2016

Yeşil Kubbe'nin Giriş Kapısı, Peygamberimize Açılan Kapı

Medine'ye gelen herkesin görmesi gereken ama pek fırsat olmayan, bilinmeyen bir hazine de Peygamberimizin s.a.s. Hane-i Saadetleri' nin giriş kapısı..


Mescid-i Nebevî'de Osmanlı Eserleri, Ayaklı Avize

Bir önceki yazıda güneşin doğuşunu bildiren Osmanlı Saati'ni anlatmıştım. Bu ikinci yazıda ecdadın eserlerinden bir diğeri Ayaklı Avize'yı daha tanıtacağım size..

İnşallah Hac olsun Umre olsun gelenler bu ufak izlerin ardındaki büyük sevgi ve bağlılığı görürler..

Mescid-i Nebevî'de Osmanlı Eserleri, Osmanlı Saati


Mehmet Akif Hocamın facebook paylaşımından sonra şu ecdadın eserlerinden biri olan Osmanlı Saati nerede diye internete kısa bir araştırma yaptım.

Ne buldum dersiniz, hiç. Umreye gelenlere gösterilmesi gerekmez mi şu Ayaklı Avize, şu Saat Osmanlıdan kalmadır diye?

Rahme Kapısı'nı geçip Hicret Kapısından giriyor ve hemen sağda dönüyorsunuz. Duvarda asılı saati görebilirsiniz. Ayarlanmamış, bir hatırayı canlandırmak için asılı duruyor..