1 May 2016

Medine'de Arapça Öğrenmek

Öncelikle "Arapça bir derya, daldıkça dibi bulunmuyor." doğruluk payı olan fakat insanın azmini körelten beylik bir laf, aldanmayın. Kıyısından başlayın, her dili kuralları ile dört başı mamur öğrenmenin imkânsızlığını bilin -varsayalım ki ana diliniz olsun-.

Amacınızı belirleyin. Umulur ana hedef Kur-an olsun, değilse de sebep ne olursa olsun bir dili öğrenmenin yararı büyüktür zaten.

Konuşma arapçası isteyenlerden iseniz gerçekçi olun. Belki kendi dilinizde zarf, tümleç, zamir nedir -benim gibi-bilmezsiniz ama kullanırsınız. Dil bilgisi olmadan olmaz, dolayısıyla yeni bir dil öğrenirken kalıp cümleler sizi bir yere kadar götürür. Üstelik başlangıç seviyesinde dil bilgisi çabanıza bağlı olarak 2 aylık emeğinizi ya alır ya da almaz. 

Arapça konuşan bir ülkede yaşıyorsanız halkla ilintili olmak kitabi arapçaya az da olsa faydalı olur. Maalesef kitabi yani "fusha" arapça ile halk arapçası "ammice" arasında iyimser arkadaşların bahsettiği gibi bir yakınlık söz konusu değil. Yani iki çeşit arapça öğrenmek durumunda kalabilirsiniz. Kur-an ve güncel medyadan uzak kalmazsanız ikisini de beraber yürütebilirsiniz. 

Gelelim kutlu şehir Medine-i Münevvere'ye...

Acizin sahiplenildiği, barınağı olan şehir. Hangi müslüman kendini burada sahipsiz, kimsesiz hisseder ki? Kimsesizlerin kimsesi yani başımda. 

Kilitli kalpleri sen aç yarabbim..

Konuya dönecek olursak. Deneyimlerimi yazayım. Öncelikle Medine İslam Üniversitesi'ne kaydoldum. Nasıl? Şöyle ki: 

Üniversiteye aşağıda anlattığım servis ile gidin öğrenciler ile birilikte hareket edip ikameniz ile müdüriyete başvurun, biz Türklerden de eğitmenler var yardımcı olacaklardır. Bizimle ilgilenen üniversitede görevli Yusuf Gündüz hocama ayrıca teşekkür ederim. 

Üniversitede iki yıl - dört dönem kursu her gün saat 19-21 arası ücretsiz alabilirsiniz. Mescid-i Nebevî'de 7 numaralı kapıdan çıktığınızda Babus-selam yolunun bitiminde arabalı üst geçidin altından geçince servis ile ücretsiz ulaşım imkanı da bulunmakta. Akşam namazını kılar kılmaz çıkıp servise yetişebilirsiniz. İlk aşamada arapça bilgisi az olan kişiler için oldukça faydalı. Ben açıkçası yoğun tempoyu kaldıramadım. 

Daha sonra okul arkadaşlarımın ders aldığı Suriye'li üniversite öğrencisinden ders alalım dediysemde hocanın ve bizim günlerimiz uyuşmadığından bu plan da akim kaldı.

Şu an araplar ile muhabbet etmeye çalışıyor, kiralık ev ilânlarındaki numaraları arıyor ve aşağıdaki yolları takip ediyorum.

Ammice ağırlıklı bir video kanalı oluşturdum Youtube'da izleyip notlar alıyorum, sizin içinde faydalı olacaktır.

el-Arabiyyetu Beyne Yedeyk aldım -siz gelmeden Türkiye'den alabilirsiniz- ona çalışıyorum. 


Ayrıca başlangıç için Marmara Üniversitesinin Akdem Yayınlarına bastırdığı Silsiletul Lisan serisini de tavsiye ederim.

Selam ile..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder