16 May 2016

Cin Vadisi

Akif Hocamın keşfi diyebiliriz sanırım..

Peygamber Efendimizin s.a.s. yurdu Medine-i Münevvere etrafında tüm Arabistan'daki gibi badiye denilen yaylalar mevcut. Bunlardan biride Cin Vadisi -Wadi Jinn-..


Halil İbrahim Ünsal, İnanç ve M. Akif hocamla beraber 7 Mayıs'ta Medine'ye yaklaşık 35 km uzaklıktaki vadiye geçtik. Birşeyler atıştırdık, güzel bir gün geçirdik. Tavsiye olunur..Cin süresinin tefsirinde anlatılır. Rivayete göre Câhiliye döneminde bir kimse geceleyin ıssız bir vadide bulunup da başına bir şey gelmesinden korktuğunda, “Kötülerin şerrinden bu vadinin efendisine sığınırım” diyerek cinlerin şerrinden onların efendisine sığınırdı. İşte “Onların taşkınlıklarını arttırırlardı” meâlindeki sürede geçen cümle bu cinlerin kendilerine sığınılmasından dolayı kibirlenip azgınlaştıklarını anlatmaktadır (Ebüssuûd, IX, 43; Şevkânî, V, 351-352).

Ayrıca vadinin yoluna öyle bir nokta varki göz yanılsaması olarak arabaların yokuş yukarı gittiği zannına kapılıyor insan. Eğlenceli arabayı boşa (N) takınca yukarı gitmeye başlıyor, deneyiniz ihmal etmeyiniz :) Konumunu paylaşıyorum ama siz oraya varınca bunu deneyen üç beş araba dolusu Pakistanlı dindaşımız zaten göreceksiniz..  https://goo.gl/maps/E6bziwe7dCt

Selam ile..

3 yorum:

 1. Hocam devam etmemişsiniz...
  Allah razı olsun.
  Okumaya doyamadım...

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Hocam okumaya doyamadım desem yeri var bende oralara gidebilmek icin can atan allah'ın bir kuluyum

  YanıtlaSil