16 May 2016

Bedir, Vadinin Hangi Yanındasın?..

Bu sefer Bedir'e gideceğim diye oldukça mutluyum.. Program bir gece ar-Rayis ardından erken saatlerde Bedir Şehitliğine ziyaret..


Arkadaşlarla bu gece (7-Mayıs-2016) Kızıldeniz'e kıyı ar-Rayis'te geceledik. Mercanları, çeşit çeşit balıkları seyreyledik en güzeli aslan balıklarını gördük bir korkuyla kaçtık ki soymayın :) Eğer bu balıklar  ile karşılaşırsanız onlara dokunmayın. Kendileri suda asılı kalır, yanlarından  geçen balıkları iğneleri ile zehirleyerek avlanırlar. Eğer size dokunursa acılı ve sancılı saatler sizi beklemektedir. Bu gibi vakalar sık olduğu için Bedir'de ve ar-Rayis'ye panzehir aşısını vurdurabilir, acınızı azaltabilirsiniz. Allah vermesin..

Temsili görüntüsü :)


Balon balığı da gördüm ama şişmemişti, zehirli balık türlerinden bolca mevcut ama insana saldıranı yok..


Gece mangalımızı yaktık. Mangal ateşinin gece karanlığını aydınlatışını, fenerin ışığını, yıldızların hareketini pozlamakla meşgul oldum. Kısa zamanda bir Canon 6d almalıyım sanırım..


Ertesi sabah, sabah namazı sonrası bazı arkadaşlar denize girdiyse de ben tatlı uykumdan feragat edemedim. İnanç Hocamın menemeni ile güzel bir kahvaltı yaptık. Bedir yollarına revan olduk..

Bedir Şehitliğine daha önceki yazılarda bahsettiğim arapların hassasiyetinden dolayı giriş kapısından değil de arka cephesinden ziyaretçi olduk. Belki içeri girmedik ama iyi bir bakış açısı elde ettik.İlk resimde daha net görülen kare biçimindeki temel benzeri kısımda Bedir Şehitleri defnedilmiştir.

Ön cephesinden ancak arabamızla geçtik bir polis arabası gelenleri kovalamak için hazır ve nazır bekliyordu, 13 Bedir Şehidine ait isimlerinin yazıldığı bir kitabe şehitliğin ön kapısına cepheli..


Temizlik işleriyle uğraşan bir Hintli dindaşımız, tevazusuna gıpta ettim..

Şehitliğin ön cephesinde Mescid-i Ariş Efendimizin s.a.s. çadırını kurup dua ettiği, duasına icabet edilen, savaşı yönettiği yere kurulmuş.Bizde mescidi ziyaret ettik, sünnet olan tahiyyat ul-mescid namazı kıldık. Daha sonra savaş meydanı geniş açı göz attık. Hala kuyuların bulunduğu geniş bir düzlük. Enfal 42. ayetle savaş alanı önümüzde o günkü gibi canlanıyor. Hani siz vadinin yakın tarafında; onlar uzak tarafında, kervansa sizin aşağınızdaydı. Şâyet buluşmak üzere sözleşmiş olsaydınız sözleşmenizde ayrılığa düşerdiniz. Fakat Allah, olacak bir işi gerçekleştirmek için böyle yaptı ki, ölen açık bir delille ölsün, yaşayan da açık bir delille yaşasın. Şüphesiz Allah, elbette hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. (Enfal 42)

Hemen yan tarafta Efendimizin s.a.s. cehennem çukurlarından bir çukur dediği, müşriklerin ölenlerinin bulunduğu yer..Peygamber Efendimizin s.a.s. Hicret Yolu güzergahı izindeyiz. Eskiden oldukça aktif olan güzergah, Mekke Medine arasında açılan yeni otoyol -ilginçtir onun adıda hicret yolu- eski hareketliliğin aranır olmasına sebep olmuş. Eski evler ve bu evleri eskiden birer kervansaray görevi görüyormuş. 


Bedir kum tepelerine yine çıkamadık, olsun başka zamana, biz buradayız..


Selam ile..Hiç yorum yok:

Yorum Gönder