28 Nis 2016

Zemzem Satın Almak, Kuday Park, The King Abdullah Zamzam Water Distribution Center

Kısa bir memleket ziyaretinden sonra Adana Cidde arasını Flynas ile tamamladım. Arabistan'daki ilk arabam, 2001 model Mercury Grand Marquis, Ramazan ve Salih hocaların evine yakın Raya marketin, Meydan-ul Tarih'ın civarına bırakmıştık.


Bu arada Cidde'de havalimanında eğer taksi tutmak zorunda kalırsanız kandırılabilirsiniz. İçeriden havalimanı otopark çıkışına kadar 90 riyalden 20 riyale kadar fiyat düşebiliyor. Kesinlikle kabul etmeyin tekliflerini, iki üç kez arabasının deposunu doldurabilecek bir para. Yasal taksiler -taksimetre tabi ki yok- yerine mişvar denilen vatandaşın arabasını tercih edin derim.

Umre niyetiyle yolla çıktım. Kadir Plaza öneriliyordu arkadaşlarca bir saate kalmadı vardım. En az on aile burada. Geceliği 50-60 riyal, yemek 25 sabah akşam yemeği dahil. Tavsiye edilir..


Arabaları kapısının önündeki boşluğa bırakabilirsiniz.


Umre öğle saatine denk gelince sıcaktan mütevellit mataf -tavaf alanı- oldukça boştu. En rahat tavafım oldu diyebilirim. Beş saf anca vardı önümde. Hacer-ül Esved'i öper miyim dedim bir kol boyu kalmıştı ama beceremedim. Kısmet, başka vakte..

Umre dönüşü banka şubesi ararken Cemerat'a -şeytan taşlama alanı- ne denli yakın olduğumuzu fark ettim.


Eğer Kadir Plaza'da kalırsanız arabalı üst geçidi bir km takip ettiğinizde Bin Davut markete ulaşabilir ihtiyaçlarınızı alabilir veya vakit geçirebilirsiniz. Hemen arkası Cemerat zaten. 

Yatsıyı takip eden zamanda otelde Fazıl Hocamız ile karşılaştım. Kendisinden Taif seyahati için notlar aldım. Zemzem satılan Kuday Parka -The King Abdullah Zamzam Water Distribution Center- gideceğini söyleyince zaten Rıfat Hocamla planladığımız için hemen kabul ettim. Rıfat Hocamı çağırdım ve Fazıl Hoca ile yola koyulduk. 


Size fikir verebilecek bir yol haritası..

Kral Abdullah Zemzem Merkezinden görüntüler:


Baş taraftan ikameniz, pasaportunuz ile kayıt yapıp tanesi 5 riyale -Cidde havalimanında 9 riyal- isterseniz 10 lt normal, isterseniz 5 lt uçak için alabilirsiniz. Aile iseniz 10 adet ikame başı, ferdi ise 4 adet bir günde alabilirsiniz. Uçak için almak isterseniz;


Buradan, normal ev için;


Buradan fişinizle buraya okutarak alabilirsiniz.El değmeden şişeler gelecek sizde arabanıza taşıyabileceksiniz.Selam ile...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder