28 Nis 2016

Medine'den Hacca Gitmek, Haccın Yapılışı Sırasıyla Kısaca..

Elhamdülillah Medine'deyiz, dilediğimiz zaman Umre yapıyor, Mescid-i Nebevî'de namaz kılıyoruz. Ama her müslümanın yapmak istediği o "Mebrur Haccı" hayal ediyoruz. Peki nasıl Hac yapmalıyız? Bu yazıda daha önce giden arkadaşlardan, fıkıh ve ilmihal kitaplarından faydalanarak Medine'den yahut Mekke sınırları dışından gelecek olanlara madde madde sırasıyla kısaca nasıl makbul bir Hac yapacaklarını anlatmayı amaçlıyorum. "Hayra sebep olan yapan gibidir." düsturu ile inşallah..

Birinci Bölüm: Mekke'ye Giriş..

"Hacca her yıl gideyim." Arabistan'da böyle bir düşünce yok ve açıkçası yadırgamaması da gerekiyor. Misal bizim okulun sorumlusu Nebi bey, bir kez çocukluğunda, bir kez de beş yıl önce olmak üzere belki kırk yılda iki kez Hac etmiş. Aynı şekilde burada kısa süreli bulunan diğer milletlere mensub müslümanların her yıl Hac yapmak istemeleri de en doğal olanı. 

Burada birkaç problem karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri maddi boyutu. Kendi vatandaşına beş yılda bir verdiği bu hakkı ikame alan diğer millet mensuplarına da en az bir kez veriyor. Fakat bunun için "mektebeci" denilen kişiler aracılığıyla aynı ülkemizdeki gibi bir Hac programına yazılmaları gerekiyor. Bu da ağır bir mali yük. Halbuki izin almadan Mekke'ye ulaşabilirlerse bu yükün büyük bir kısmından kurtulabilirler. Düşürebilirsiniz ki parayı versinler, açıkçası ortalama aylık gelirleri 800-900 tl olan ve böylesine pahalı bir ülkede yanlız yaşayıp ailelerine para gönderenler bu yükü kaldıramazlar.

Bizler her ne kadar ailemiz için bu izni alabilsekde anne baba için bu imkan bulunmuyor. -Bulunmuyor derken Arabistan'da temkinli olmak gerekiyor, olmazlar her an olabiliyor. Olacak için bir engel her an çıkabiliyor.-

Bizim için sorun olan kısım burada başlıyor. Medine'de yaşayanlar olarak ailemizle iki üç hafta öncesinden Mekke'ye giriş yapmamız gerekiyor. Çünkü Mekke girişinde kontrol noktaları oluşturuluyor ve izni olmayanlar geri döndürülebiliyor hatta ikame numarası alınıp yenilenmiyor. -Bu gerçeklik payı olan bir şehir efsanesi, Türklerden bu sebeple dönüş yaptırılan olduğunu işitmedim velakin her yıl ikamesi bu sebeple yenilenmeyen şu kadar insan var diye rakamlar söylenegeliyor.-

Bizler Mekke'de kalacağımız yerleri bir ay kadar önceden Medine'de firmalarla anlaşıp ayarlıyoruz. Kontrol noktalarından İhram ile giremediğimiz için -ihramlı olanlardan izin belgesi sorulur-Medine'den çıkarken ihrama giriyor, Mekke'ye girmeden çıkarıyor, kontrol noktalarını geçtikten sonra tekrar ihrama giriyoruz. 

Peki ihramdan kısa süreli çıkmanın cezası nedir?

İhram yasaklarına ıstılahta "cinayet" deniyor. Kişi bu yasaklardan birini işlerse; suçunun büyüklüğüne göre azalan sırayla ceza olarak bedene -büyük baş cinsinden bir hayyanı harem sınırları içinde kesmelidir- yahut dem vermek -keçi, koyun cinsinden bir hayyanı harem sınırları içinde kesilmelidir- , üç gün oruç tutmak, altı fitre miktarı sadaka dağıtmak, eğer ot vs koparmış yahut avlamamışsa bedel vermek, küçük suçlar içinse tasadduk etmektir.

Bu yasalardan bizi konu itibarıyla ilgilendireni dikişli elbise giymek ve cezası da şu şekilde:

Dikişli elbise giyme süresi 12 saati aşmıyor ise Hanefi mezhebine göre kişi üç gün oruç -ki bu arefe gününden önce olmalıdır- ile altı fitre miktarı sadaka arasında muhayyerdir. Dilediğini seçebilir. 12 saati aşacak olursa dem gerekir. 300-400 riyal verilmeli şirketten bir koyun-keçi kesmesi istenmelidir.

İkinci Bölüm: Hac Çeşitleri..

Hac üç şekilde eda edilebiliyor: 

a- Haccı İfrad: Bu haccı yapana müfrid hacı denir. İhrama girerken, yalnız hac yapmaya niyet eden kimsedir. Mekke’de oturanlar, yalnız müfrid hacı olur.

b- Haccı Kıran: Bu haccı yapana karin hacı denir. Hacla umreye birlikte niyet eden kimsedir. Önce umre için tavaf ve sa’y edip, sonra ihramını çıkarmadan ve tıraş olmadan, hac günlerinde hac için, tekrar tavaf ve sa’y yapar.

c- Haccı Temettü: Bu haccı yapana mütemetti hacı denir. Hac aylarında, yani Şevval, Zilkade, Zilhiccenin ilk on gününde umre yapmak için ihrama girip, umre için tavaf ve sa’y yapıp ve tıraş olup ihramdan çıkar. Memleketine gitmeyerek, o sene, Terviye gününde veya daha önce, hac için ihrama girerek müfrid hacı gibi hac yapar. Yalnız, tavaf-ı ziyaretten sonra da sa’y yapar.


Karin ve mütemetti hacıların şükür kurbanı kesmeleri vacibdir.

Üçüncü Bölüm: Haccın Yapılışı..

Genelde Medine'den çıkarken tercih edilen Haccı Temettü'dür inşallah madde madde sırasıyla açıklayalım..

1. Kişi borçlarını ödemiş, komşu, akraba ve hısımları ile helalleşmiş olmalıdır.
2. En güzel bir şekilde bedeni temizliğini yapmalıdır.
3. Evinden çıkmadan iki rekât namazı huşu ile kılmalı yolculuğu boyunca kötü söz ve davranışlardan kaçınmaya niyet etmelidir.
4. Evinde veya Zülhuleyfe'de ihrama girmeli iki rekât namaz kılıp Umreye niyet etmelidir.
5. Mekke'ye varınca Kabeyi Muazzamada  Kudüm Tavafı yapılmalı ardından iki rekât namaz kılınıp Say edilmelidir. 
6. Say bitince saç kazınıp-kısaltıp ihramdan çıkılır.
7. Tevriye gününe kadar bol nafile tavaf yapılarak günler değerlendirilmelidir.
8. Tevriye günü Mekke-i Mükerreme'ye gidilip tekrar ihrama girilir. Hacca niyet edilir. 
9. Tevriye günü yahut arafe sabahı Arafata çıkılır.
10. Arefe günü güneş batana kadar Arafat'ta kalınır. Öğlen ve ikindi namazları burada kılınır ve vakfe yapılır.
11. Akşam kılınmadan Müzdelife'ye hareket edilir.
12. Müzdelife'de cem'i tehir yapılır, akşam yatsı cem edilir.
13. Teyemmüm yapılabilecek temizlikte küçük 49 adet taş toplanır. 
14. Bayram günü sabah namazı erkenden kılınır, vakfeye durulur. 
15. Hava aydınlanınca Mina'ya gidilir, Akabe Cemresine 7 taş atılır.
16. Otele veya çadıra dönülür, kurbanın kesildiği haberi ulaşınca traş olunur ve ihramdan çıkılır.
17. Birinci gün imkan olursa farz olan Ziyaret Tavafı ve Hac Say'i yapılır. 
18. İkinci gün küçük, orta ve Akabe Cemresine 7 şer taş atılır. 
19. Farz olan Ziyeret Tavafı birinci gün yapılamadıysa bugün yapılır.
20. Üçüncü gün tekrar küçük, orta ve Akabe Cemresine 7 şer taş atılır.
21. Mina'den Kabe-i Muazzama'ya dönülür. Veda Tavafı -Sadr Tavafı- yapılır. İki rekât namaz kılınır, Zemzem içilir. Say yapılmaz. 

Hac eda edilmiş olunur. Veda Tavafı sonrası mümkünse pek durulmaz ve memlekette dönüşler başlar. 

Selam ile..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder