16 Oca 2016

Umre Yaptık Elhamdülillah

UMRE LİSTESİ PERŞEMBE 14 OCAK GECE
Yusuf +
Metin +
Rıfat +
Mustafa E. +
Kenan +
M. Akif + 
Mustafa A. +
Erol +
Fatih +
İlimdar +
Mustafa Alper +Hayrettin abinin ayarladığı araba sayesinde yatsı sonrası "Müsteşfa Sefa mukabil irkab seyyare" ettik. Yani türkçesi Sefa Hastanesi karşısında arabaya bindik. Elhamdülillah onbir kişiyiz. Keşke MUTO Gurubunun tamamı bir arada olsaydı. Başka sefere artık. Dört aylık bir gecikmeyle de olsa işte kutlu beldenin kalbine, şehirlerin anası Mekke'ye gidiyoruz. 

Eve yakın olduğu için Rıfat hocam ve ben ihramı evde giydik. Ama tam olarak ihrama girmek için Zulhuleyfe'ye gidiyoruz. Bu Medine'den umre ve hac yapacaklar için Mikat Sınırı oluyor. Bu noktadan ileri umre hac yapacaklar ihrama girmeliler. Nasıl mı?

Öncelikle evde veya mikat sınırında boy abdesti alınması varsa güzel bir koku sürülmeli. Yalnız dikkat etmeli bundan sonra koku kullanmak, kokulu sabun dahi olsa, yasak ve sadaka vermek gerektiriyor. İhramlı iken tuvalet vb. nedenlerle sabun kullanmanız gerekecek. Zulhuleyfe'de bir riyale bulabilirsiniz, sukari "şekerli" denilen hurmadan "temr" almayı unutmayın yolculuk uzun kan şekerinizi korursunuz, lifli yapısı midenizi rahat tutar. 

Şimdi sıra iki parça olup izar ve ridadan oluşan ihramı giymeye geldi. Dikkatli olun dikişsiz olan iki uzun bez parçasını düşmeyecek biçimde belinize ve üstünüze sarmalısınız. İç çamaşırınız olmayacağı için istenmeyen kazalar olabilir. Bayanlar rahat günlük kıyafetleri ile tavaf ederler. Erkekler dünyaya ait be varsa bırakırlar arkalarında..

Umreye niyet edilir -Allahım umre yapmaya niyet ettim, benim için kolaylaştır ve kabul eyle- ve iki rekât-birinci rekatı kafirun ikincisi ihlas- namaz kılınır ve telbiye getirilir -lebbeyk allahümme lebbeyk, lebbeyk la şerike leke lebbeyk, innel hamde ven-nimete leke vel mülk, la şerike lek- üç kez. Artık ihram yani haramlar başladı. Canlılara zarar veremez, kızamaz, tartışamaz, koku sürünemez, dikişli terlik-giysi giyemez, başını erkekler kapatamaz, cinsi yakınlık kuramaz vb.

Yolda çıktık, Mustafa Alper hocamla kur-an tilaveti yaptık, İlimdar hocam dualar okudu. Kafile başkanımızı Mehmet Akif hocam olarak seçtik, sünnete riayet ettik. M. Akif hocam bizi bilgilendirdi. Tecrübelerini aktardı. Telbiyeler eşliğinde yol aldık. Biraz uyku sonrası kendimizi Mekke girişinde bulduk, abdest alıp kontrol noktasını geçtik. 

Umremizi, sayımızı tamamladık, sayın bitmeye yakın sabah namazı kıldık. Birinci rekât Cuma, ikinci rekât İnsan süresi okundu. Her cuma sabah namazı aynı sureler okunurmuş. İlk rekâttaki "secde ayetini" kaçırdım, aman siz kaçırmayın". Erol hocamla Zemzem Tower bodrum katında 2013 deki umreden biliyor olduğum berberlerde saçımızı sıfıra vurduk. İhramdan çıkmış olduk.

Erol hocamla ikinci bir tavaf daha ettik. Hicr-i İsmail'de namaz kılmak, kabeye, örtüsüne dokunup dua etmek nasip oldu. Bu arada yemek almak için dışarı çıktım. Az daha tekrar giremiyordum. Saat dokuz on gibi girişler izdiham olmasın diye kapatıyorlarmış. Biraz uyku sonrası zemzem ile abdest tazeledik. Cuma namazını kılıp ayrıldık.

"Nakl-i cemai" Toplu taşıma noktasında tekrar buluştuk. Medine'ye dönmeden Mekke'de bir Türk lokantasında karnımızı doyurduk. Servisimiz bin iki yüz riyale maloldu. Oldukça uygun.

Dönüşte toplu taşımaların durduğu "Septco deniyor" rakımı 1320 m olan bir yaylada namazımızı kıldık, oldukça serindi. Mekke'den sonra iyi geldi.

22 saat sonra başladığımız noktaya geri geldik. Elhamdülillah, sebep olan bütün ismi yazılı olan arkadaşlardan Allahım razı olsun.

Hatta benden, af sizden..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder