28 Oca 2016

Suudi Arabistan'da İkame Almak

25 Ocak Pazartesi günü üç haftadır beklenen ikamelerimizin çıktığını öğrendik. İkamelerimiz "Cevazat" yani pasaport dairesinden basılacaktı. İkame numaralarımızı ve pasaportlarımızı okuldan Oğuz MARAŞ hocam cevazata getirdi. Cevazattaki memur "Kefiliniz nerede?-Feny kefil?" diyene kadar herşey yolunda gibiydi. Kefilsiz burada bir iş olmayacağını biliyorduk, kesin emin olduk. Okulla pasaportları geri getirmek üzere Rıfat, İnanç ve ben yola çıktık. Okulda tüm pasaportlar toplanınca hepsini bu işlerle ilgilenen velimiz Ahmet CEYLAN'a vermek üzere geri evin yolunu tuttuk.

Velimiz ertesi Salı günü öğlen üzeri tüm ikameler çıkarılmış halde bize pasaportları teslim etti. Artık level iki başladı.


Arabistanda resmi işler sıkıcı, hiç sonu gelmeyen, levelleri tükenmez, birbirinin aynı konsol oyunları gibi.

Ben ileride ikame çıkaracak olan öğretmen arkadaşlara yol olması bakımından yapılacakları sırasıyla paylaşıyorum. Ama unutmamak gerek burada her an her kural değişebilir. Olmazlar olur, olurlar olmaz olabilir.


Herşey "belki" ve "sabır hacı" ayarında ve arsındadır.

1. İkame kartlarını almak olmazsa olmaz birinci şartımız. Yanlız işin esprisi neredeyse cevazattan düzgün yazılmış bir ikame çıkma olasılığı yok gibi birşey. Allahtan çabuk düzeltiyorlar. Önemli olan ikame numaranız.

2. Bu aşama ikame ile adınıza yeni bir hat almanız. Hatlardan zain ucuz, stc Türkiye'nin Türkcell'i ayarında ama -tarafımca tecrübe edildi- pahalı. Yanlız deendim ilk geldiğinizde aldığınız telefon ile de işlemleri yapabiliyor gerekirse bir sonraki aşamada gireceğiniz MOİ sistemi ile numaranızı değiştirebiliyorsunuz. Ama eskiler hep yeni numara almış.

3. Daha sonra cevazat, havaalanı veya avm en-nurmall'da bulunan bankamatiğe benzeyen ve kime "feyn ebşir" deseniz göstereceği makineyi buluyorsunuz. Biz hem hat almak hem başvuruda bulunmak adına Cumali Hocamın yardımlarıyla en-nurmall'a gittik. Makineyi bulunca ikame numaranızı giriyor, parmak izi veriyor ardından telefon numaranızı giriyorsunuz. Telefonunuza en son işlemle beraber 6 haneli küçük büyük harf içeren geçici parola geliyor. Bu parola ile aşağıdaki işlemi 30 dk yapmanızı istiyor.

4. Sıradaki işlem moi.gov.sa adresine girmek. İnternet sistemi bizdeki e-devlet ayarında "ebşir" deniliyor. Login kısmından ikame ve gelen parolayı giriyorsunuz. Sistem sizden kendinizin belirleyeceği büyük küçük harf ve rakam içeren bir user id "kullanıcı adı" oluşturmanızı, parola belirlemenizi, mail adresinizi yazmanızı isteyen bir form doldurmanızı istiyor. Bunlar tahminen 5 dk almıyor. Ama siz daha önce yapmış bir arkadaşa rica edin. Ufak aksilikler hem işi uzatıyor, hem yıpranan sabır taşı çatlayabiliyor.

Buraya kadar herkes için ortak. Artık ehlieyet, aile vizesi, ziyaretçi vizesi ve açılırsa Hac başvurusu yapabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra "Aile Vizesi" için başvurada nasıl bulunulur paylaşalım. 
Ama ben ailemi yazın getireceğim için burada yazılanlar arkadaşlarımın tecrübeleri olacaktır belirteyim.

5. Aile vizesi moi.gov.sa ile yapılıyorfakat bu iş için 2000sar para yatırmak gerekiyor. Peki nereye? Banka hesap açılışımız ikamemiz olmadığı için kalmıştı. Ya şimdi banka hesabı açılmalı, yahut hazırda hesabı olan kıdemli arkadaşlardan yardım alınmalı.

6. Türkiye'de anlaşmış olduğunuz şirketten çocuk ve eş pasaport ve kimlik bilgilerini whatsapp yolu ile almanız gerekecektir. Bana fotoğrafını başka arkadaşa sadece gerekli kısımları yazıp yollamışlardı. moi.gov.sa ilgili yeri eski arkadaşların yardımıyla bulup dolduruyoruz.

7. Sistemden çıktı alıyoruz, bir çıktıyı pdf olarak bilgisayara kaydediyoruz ve okul idaresine veriyoruz. Okul Riyad UTO'ya bu pdfyi yollayacak. Bizler Riyat vizeli olduğumuz için okul ıslak imzalı örneğini bize kargolayacak. İmzalı nüshayı bizde imzalayıp "medine urfe ticare" yani Medine Ticaret Odası'na onaylatacağız.

8. Cep telefonumuza onay mesajı gelince moi'den çıktısını "sarı kağıt" alacağız. Sonra Türkiye'deki anlaşmalı şirkete göndermek üzere okula teslim edeceğiz. Bu sırada pasaport, ikame ve aile nüfus kayıt örneği taranıp çıktı-sarı kağıtla beraber şirkete yollanacak.

Bundan sonrası artık top şirkette, aile bireylerine ait vizeleri konsolosluktan pasaportlara basacak.

Aile vizesi bu kadar, sizin ilk başvurunuz ile aile bireylerini çağırmanız arasındaki süreç bizdeki gibi uzarsa evraklarda bazı yenilemelere ihtiyaç duyulabilir. Ama onu süreç belirliyor ve öngörmek neredeyse imkansız. Yaşayarak öğreneceğiz..
Benim için ilk 4 basamaktan sonrası atiye kaldı.

Önemli yeni hedef "Ehliyet" bıktık "mişvar"lara "kem riyal? aşara riyal" demekten.

Ehliyet macerası ayrı olay. Artık diğer yazıya..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder