8 Oca 2016

Medine'de İkinci Gün

İkinci günüm erken başladı, iki hastane gezdikten sonra ilk gittiğimiz Sefa Hastanesi'nde kan verip, göğüs filmi çektirdik. Sağlık raporu önemli eğer belli başlı bulaşıcı hastalıklardan birinin taşıyıcısı iseniz "İkame"niz çıkmıyor. Sistemde sağlık raporları onaylandıktan sonra 3 gün içerisinde diğer işlemler başlıyor.

Peki İkame ne demek? -Yanlışım olababilir veya tam tanımı bu değidir-
İkame çalışma izni diyebiliriz. Suudi Arabistan'da üniversite mezunu olmayanlarda ikame alıp çalışabilir fakat aile ikamesini büyük ihtimalle alamayacaklardır. İhtimal, çünkü aslında "Arabistan'da olmazlar olur, olurlar olmayabilir." sözü gerçektir. İkamemiz 2 hafta ile 2 ay arasında çıkacak inşallah, sonra aile için ikame başvurusunda bulunacağız. Bu işlemlerin sistem üzerinden olması sizi aldatıp ucuz olacağı kanısına sürüklemesin. Aile bireylerinin vize işlemeleri, sigortası ve benzeri masrafları 3 kişi için 5000 riyal gibi olabilmekteymiş. Başıma geldikçe kesin rakamları yazar, paylaşırım.
Bu gün başka bir işimiz yok, ev ayarlayanlar evlerine geçtiler.

İkindi vakti odada uyuya kalıyorum, Odayı İnanç, Rıfat ve Mehmet Akif hocamla paylaşıyoruz. Nasıl bir uyku ise arkadaşlar kapıyı yumrukluyor, bağırıyor, yan odadakiler kapılarını açıyor ama uyanamıyorum, yedek anahtar ile içeri giriyorlar ve ben buna rağmen farkına varamıyorum. Başıma birşeyler geldiğinden korkuyorlar.

Akşam vakti Erol YİĞİT Hocamızın memleketten tanıdığı ve Mehmet Akif KOÇAŞ hocamızın eski görev yeri Cidde'den arkadaşı tur operatörü arkadaşı Halil İbrahim ile tanışıyorum. İyi insanlarla çevrili olmak beni iyi kılar mı? Yine Erol Hocamın bir tanıdığı olan Niyazi Beyle tanışıyorum Medine'de müteahhitlik yapıyor. Bir iki ev geziyoruz kendisiyle. Kısmet bizi başka yerde bekliyor.
Biz kısmetimizi bekliyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder