17 Oca 2016

Medine Turu Arasında Alışveriş

16 Ocak Efendimizi ziyaret ettik, İmdat abimiz bizi beyaz eşya almaya götürdü. Gassan, Kuba mescid-i yanında, spot mağazasını geziyoruz. 

Kuba Mescidi..

İmdat abinin maceraları çok, otuz beş yıldır burada. Araba kullanıyor. Burada yollarda orman kanunu işliyor. Birine kızıyor "kelp" en ağır küfürlerden "köpek" demek. Arabistanda neredeyse şehirlerde Bir köpek dahi göremiyorsunuz. Bir ara trafikte Mısırlı biri ile kavga ediyor. "Mısırlı dövmesi 5000 riyal, 7 ay hapis cezası." Diyor. Karakolda suçlu bedel vererek kurtulabiliyormuş. Buna Tenezzül diyorlar. Tenezzül vermesi 5000 riyal tutmuş. Karakoldaki yüzbaşı Türkiye'de eğitim görmüş yoksa 7 ayda hapis cezası varmış. Bizim şikayetçi mısırlı karakoldan çıkınca eklemiş "Türk bir daha vursana.."

Yedi Mescitler ve Osmanlı kalesi kalıntısı gördük. 

Mescid-i Seba..

Osmalı Kalesi..

Yedi Mescitlerden biri Osmanlı yapısı..

Başka bir spotçu gezdik. Cadillac marka bir jipteyiz. Alın hocam diyor, ehliyeti alın kullanırsınız. Gençken bisikletim yoktu diyor. 400 mark ile geldim 1981 yılında, 1200 lira maaşa. Dozer kepçe operatörü idim. Mısırlı formen beni dozer kullanırken gördü. Mısırlı beni general kefilinde götürdü, 2400 maaş, sonraki ay maaş 3500 riyal. Yetişmiş eleman hala yok gibi. Bir tanıdığı ile müteahhitlik yapmak istemiş. General kefili izin vermemiş. Sonra kimliği atıp giriş çıkış yaptık, müteahhitliğe başladım diyor. Şimdiki kefilim arkadaşım, sporun getirme yeter diyormuş.

Burada iş yapmak için kefil olması gerekiyor. Dünyada sadece burada var. Bir kişinin 300 kişiye kefil olma durumu olabiliyor. Tabi ki ücret karşılığı. Devlet memuru kefil olamıyor. Kuzeni eşi üzerine şirket açıyor. Türkiye'selime benziyor biraz. Zekat, risin "Osmanlıda resim (vergi manasında)" müesses tabelası benzeri ücretler alıyor devlet. Ama komik rakamlar. Mesela şu afn bindiğimiz arabanın alış vergisi 500 riyal. Üç yılda bir 100 riyal vergisi ver. Arabanın fiyatı 400 bin riyal.

Burada yolda kalmış birisini, özellikle bir bayanı arabaya almamak gerek diyor. Muta' yaygın diyor. Bir de yüklü para yanınızda taşımayın diye ekliyor. Yaşanmış yazmaya gelmez hikayeler anlatıyor. Düşman başına..

Aliat Mall'dayız Extra'ya gidiyoruz. Panda'da burada. Fiyatlar Gassan ayarında. Misafirim gelecek diyor. Bizi Kuba Mescidine bırakmasını istiyoruz, fikrimiz Gassan'dan eşyaları almak. Ama karar veremiyoruz ve almadan dönüyoruz. 

Denerken gördüğümüz bir klasik..

Kârımız Yedi Mescitleri görmek, Kuba'da namaz kılmak. Cumartesi Kuba'da namaz kılmak Peygamberimizin s.a.s. bildirdiğine göre umre sevabı almakla eşit. Gerçi sabah namazı sonrası İşrak Namazı için zamanı kısıtlayalar var. Önemli olan yolunda olmak, bastığı toprağa basmak, namaz kıldığı yerde kıyamda durmak. 

Ertesi gün M. Akif hocam ben ve Rıfat hocam okul dönüşü, ikindi sonrası buluşup Gassan'a gittik. Ne görelim dün 2250 olan buzdolabı 2400 olmuş, daha doğrusu oluyor. Üstündeki etiketleri çıkarıyorlar. Sabah gelsek 150 riyal daha ucuz :)

Taksiye atlayıp Mescid-i Seba "Yedi Mescitlere" gidiyoruz. Aşara riyal..

Dünkü spotcuda 2350 riyale bir boy büyüğünü aldık. Hemen yanındaki mağazada 1700 olan çamaşır makinesinin yeni bir modelini 1600 riyale bulduk, aldık. 

Akşama buzdolabı geldi. Üçümüz önce mutfağı, sonra çamaşır odasını temizledik. Dün ve bugün büyük iş başardık doğrusu. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder