19 Oca 2016

Kuba Mescidinde Yatsı

Okulumuza bugün yazın seminerde tanıştığımız bizden de sorumlu olacak olan Daire Başkanımız Fatih Kuzu geldi. Güler yüzlü samimi kendime yakın bulduğum nadir bürokratlardan biri. Öğretmen olması, bizim gibi yurt dışı görevi yapmış olması bunda etken elbette. Riyad Uluslararası Türk Okulunda öğretmenlik ve müdürlük yapmış bir meslektaşımız. Ufak bir toplantı ve yaptığımız görevde olabilecek statü değişiklikleri üzerine fikir alışverişi yaptık. Lafın özü "Devletin tekeri yavaş döner, ama döner." oldu.

Toplantı sonrası Medine sebze haline geldik. Mehmet hocamdan Allah razı olsun, bizi taşıyor. Yusuf Güney, Mustafa E., M. Akif, Rıfat ve İnanç hocamlar birlikteyiz. Pazar güzel taze ve ucuz, Emirliğin arka tarafına düşüyor, pek yakın sayılmaz. Eve geldik. Kötü bir soğanlı yumurta maceramız oldu. Ocak iyi çıkmadı, orta derecesi yok.


Mehmet Çalışan, edebiyat hocamız. Biz yeni gelen öğretmenlere evinde yemek veriyor. Yatsı namazının ardından toplanacağız. Mehmet hocam, komşusu Yusuf Baz hocam gibi iki yıldır burada ve İzmirli.


Kuba da yatsı namazımızı kıldık. Peygamberimizin s.a.s dolaştığı yerlerde dolaşıyoruz, ne güzel.İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm her cumartesi günü Kuba mescidini binekli ve yaya olarak ziyaret ederdi ve içinde iki rek'at namaz kılardı."

Kapısında yazan hadis..


Sehl İbnu Huneyf radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Kim evinden çıkıp Kuba mescidine gelir ve orada iki rek'at namaz kılarsa bu ona bir umreye bedel olur."


Kuba çevresinde Hz Osman'ın Peygamber Efendimizden s.a.s kalan  yüzüğü düşürdüğü ve bulunamadığı kuyu bulunuyormuş. Günlerce aranmasına rağmen bulunamamış. Kuba Caminin batı kapısından çıkınca imam hizasındaki dış avluda bulunan üç palmiye ağacının olduğu yerdeymiş bu kuyu. Ayrıca mescidin kuzey tarafında mescid-i dırar adı verilen münafıklar ve müşriklerce yapılan Peygamberimizce yıkılan, Kur'anda adı geçen bir mescid varmış.
Kuba Mescid-i mihrap üstünde delik var o nokta ilk mescidin olduğu yer olarak geçiyor.

Mescidin etrafı Afgani mahallesi, pek nezih değil diyorlar. Arkadaşın arabası çizilmiş.

Yallah ruh, la la la Afgani kızlar tesbih satmaya çalışıyor.

Burası merkezden yüksek serin hurma bahçeleri var. Yemeğe geçeceğiz
Kuba Mescidi kıble yönünde hicret anlatan bir sunum merkezi var. Ziyaret edin derim.

Mehmet hocamın evindeyiz, Allah bereket versin çorbayı Erol hocamla pay ettik. Çiğ köfte süper. Kenan hocamın duası ile tamama erdiriyoruz.

Bir sahabe soruyor, İslamda en hayırlı amel hangisidir? Peygamberimiz sas, yemek yedirmen ve tanıdık tanımadık herkese selam vermendir buyuruyor.


Arap kahvesi kakule içiyor, tanışıyoruz.
Bilal
Erol
Yunus
Nihat
İnanç
Kanan 
Fatih
Mustafa Alper
Oğuz
İlimdar 
Mustafa
Metin
Rıfat
Mehmet
Hasan
Enes
Seyid Ahmet , hocamızın kayınbabası..


Dönüşte Kuba Kale kalıntılarını görüyoruz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder