28 Oca 2016

Arabistan'da Ehliyet Nasıl Alınır?

İkamemiz az olaylı, sonuç itibariyle zannımızca gecikmeli ama kolay oldu. 

İkinci basamak sınavımız "Arabistan'da Ehliyet Nasıl Alınır?".

İkameyi alınca Mehmet Akif, Erol Hocamların bulduğu yeni sürücü kursuna bizde erkenden gitmeye karar verdik. Sağlık raporu gerekiyor dediler. Bizde 26 Ocak Salı, ikindi Akşam arası -hatta namazdan hemen sonraya kaldı- sağlık raporumuzu müsteşfa safa'dan aldık. 75 sar Mustafa Alper hocamız 60 sar başka hastaneden almıştı. Ehliyet için olunca parayı veren raporu alıyor. Kan alacaklardı, kangrubu tayini için ehliyetlerimizi gösterinde ondan vazgeçtiler. Bir doktor, iki imza ve rapor elimizde, değil. Hiç bir belge vermediler. Şaşırdık, şakalaştık.


Akşam yemeği Abid'ten "ruz-deccac" buhara pilavı ile kızarmış tavuk. Bu altı ayda midelerimiz "kabir ud-deccac" olacak :) İnanç hocam aldı bizde o arada işlemleri öğrendik. Yemekten sonra akam namazından hemen önce Sefa hastanesindeki işimiz bitti. Bugün için rahat bir uyku çekiyoruz. İkame cebimizde, yarın ehliye başvuracağız.

Peki bu kurs nerede adı ne?

Medine Modern Car Driving School. Kime sorsan gösterir(?). Kazın ayağı hiç öyle değil. Sabah saat 7-7:30 kursa olun dediler. Tarif şöyle; Tayyiba camia, Della cediyd, şaar kadiym mataar. Tayyiba Üniversitesi, yeni sürücü kursu, eski havaalanı yolunda. Kolay gibi. Eğer iki Tayyiba camia olmasaydı. Bizim bindiğimiz amca bizi tam ters yönde 15 dk götürünce birşeylerin ters gittiğini anlamamız gecikmedi :) Amcam okula çocuğunu bırakması gerektiği için Harem civarında bizi tekrar bıraktı, sağolsun "maliş" -burada çok üzgün olduğunu başka hiç bir kelime bu kadar iyi anlatamaz- dedi içimizin yağları eridi. Anlaştığımız ücretide almadı. İkinci bir araba çevirip istikameti doğrulttuk.

Kursa ulaşınca ilk iş ehliyetin tercümesi için 50 sar vermek oldu, sonra fotokopi dosya almak, ardından onaylatmak. Birde üç adet fotoğraf isteniyor. Sıra ilk eleme burada ne kadar bildiğini test ediyorlar. Dubalar arasında zigzag yapıyor ve bir alana park ediyor çıkıyorsun. Hepsi bu kadar. İnanç 3 saat, Metin 3 saat, Rıfat 30 saat kurs. Niye sebebi yok. Asker bizi sevmedi ve birini kurban seçti. Neyse kızdık ama el mahkum(?). Girdik içeriye kurs ücreti vereceğiz, İnanç 100, Metin 100, Rıfat 435. Ne? 30 saat eğitim vereckler ya. Daha kötüsü İnanç eğitim 27 Ocak, Metin 27 Ocak, Rıfat 14 Şubat. Bizimki aynı Rıfat'ın neredeyse bir ay sonraya. Cahillik gibisi yok. Kimsede uyarmayınca verdik parayı. Halbuki parayı vermesen üç gün sonra tıraş olup gelsen, tekrar dosya almış gibi ön elemeye girebiliyormuşsun. Çıkacak var derler ya, aynen öyle..

Biz oradayken Erol, Akif ve Mustafa Erçik hocam ehliyetlerini aldılar. Asıl parkur sınavında beğenmedikleri Mustafa Asarkaya ve Alper hocamlar tekrar kısa bir eğitim alacaklardı. Kurstan ayrılırken görüşmek nasip olmadı. Akşam vakti M.Akif hocam araba haracına araba bakmaya gidiyordu.

Hemen eğitime aldılar İnaçla beni. Kulvar belli, bir kavisli yokuş-iniş, sağa sola dönme, durma yerleri, park etme yerleri -geri ve kavisli park- ve bitiş. Ben benzinliarabayı en az 3 kez stop ettirdim. Dizel arabanın kötülüğünü ilk kez görüyorum. Eğitmenim Mısırlı, Cumhurbaşkanımızı seviyor. İngilizce yapmam ve yapmama gerekenleri anlattı. Ama sınav esnasında yalnız olacağım. Bu iyi. 

Sonra bir salona aldılar bizi. Bir saat kadar urduca, hintçe dinledik. Sonra sınav tarihleri yazılı kağıdımızı aldık. 31 Ocak Pazar saat 7:00. hayırlısı bakalım. 


Kurstan daha ehliyetini almamış 17-18 yaşlarındaki hintli bir kursiyerin eski chevrolet klasik arabasıyla aşara riyale Harem'e ulaştık. Üzerimde kalan son iki ikameyi Seher hocama ilettim. Dün geceden az uyuduğumdan olacak bugünkü ruz decac ardından 3 saat kaylule yaptım. İkindi namazı kerahate kaldı, üzüldüm.

Bugün Darıca'dan Ekrem ÖZDAĞ Hocam ile Abisi Resul umre için Medine'ye geldi. Yatsı namazı sonrası kalacakları Grand Marmara oteline gidip onları bekledim. Saat 21 gibi geldiler, zain hattımı ona verdim. Birlikte bir şeyler yedikten sonra Mescid_i Nebeviye gidip Efendimizi sas selamladık. Sonra Babüsselam'dan tekrar girip Ravzayı Mutahhara için kalabalığa karıştık. Ravza'nın yanında sas başucunda namaz kıldık. Nihat, Hüseyin Hocam, Vanlı Diyanette görevli Yahya hocamla muhabbet ettik. Ekrem hocamları oteline bırakıp, Hüseyin hocamla ara yollardan evlerimize dağıldık. Bu arada ev için su alacaktım, kaynadı gitti arada. Susuz kaldık..

Saat yarım gibi eve geldim, yaz et derken 3 olmuş. Rıfat hocamı da uyandırdım klavye şakırtısıyla, şimdi karşımdaki süngerden 5 cmlik döşek üzerinde 25 cm kalınlığındaki yastığa baş koymuş uyumuş. Onu ve beni yatağına götürmeli..

Eğer pazar ne yaptık merak ederseniz, Arabistan'da Ehliyet Nasıl Alınır 2 yazımızı okuyun..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder