31 Oca 2016

Arabistan'da Ehliyet Nasıl Alınır 2

Öncelikle Arabistan'da Ehliyet Nasıl Alınır adlı yazımı okumadıysanız önce onu okumanızı şiddetle tavsiye ederim..

Geceden Mehmet Hocama rica ettik. Beni, Rıfat, İnanç, Bilal, Oğuz, Fatih ve İlimdar hocalarımı sabahtan Dallah Cedide bıraktı.

Bugün büyük gün. Dananın kuyruğu kopacak.
Önce meydanda direksiyon ardından içeride bilgisayar sınavı var. Sabah saat 6:30 da buluşup biraz gecikmeyle 7 civarı ulaşıyoruz sürücü kursuna. İnanç hocamla ben hemen meydana geçiyoruz, Rıfat hocam şansını deneyecek ders gününü erkene almak için. Bu arada Rıfat hocamın işi olmadığı gibi Oğuz hocama aynı tarihte başlayacak 30 saat ders yazıyorlar. İkisi beraber takılacak.

Neyse bize gelelim...

İnançla birlikte meydana sınav giriş kağıtlarını gösterip giriyoruz. Kule diye tabir edilen ofisin önünde ismi okunan kağıdını veriyor ve "otomatik-manuel" sorusunu yanıtlıyor. Önceki gün Yemliha'nın çalıştığı şirketin arabasıyla ilk otomatik vites deneyimini yaşadım. Akülü araba kullanmaktan farksız. Buna güvenip otomatik dedim ve 50m ötedeki bekleme salonuna yürüdüm. Hemen sıra gelmesine sevindim çünkü hava çok soğuk, belki 1-2 derece sabah ayazı kesiyor. İnanç hocamın dosyasını yanlışlıkla okumadan gelmeyenlerin dosyalarıyla kenara koymuşlar. 5 kişi kalana kadar soğukta dışarıda bekledi. Gerçi bu sayede hemen direksiyona oturma şansı oldu. İşi benden bir saat önce bitti.

Direksiyon sınavı kolay geçti, çoğu kursiyeri hata dahi yapsa geçirdiklerine şahit olduk. Ardından "computer" dedikleri bilgisayar sınavı için çağırdılar. Kaldık mı geçtik mi son ana kadar söylemiyorlar. Bu son an gerçekten o günün sonu oluyor. Burada paylaşacağım soruları ezberleyerek 20 sorudan 20'sini yapabilirsiniz. 15 doğru olması gerekiyor 6. yanlışta eleniyorsunuz. Sınavın nasıl olduğunu anlatmayayım türkçesini görünce zaten şaşıracaksınız. KSA Dallah diye youtube yazın izleyin derim. Uygulamalar var ama ingilizce android tabanlı 12 sar ücretli.

Sınav sorularına gece çalıştığım için kolay geçti, iki yanlışla başarılı oldunuz dedi. Görevli asker -kurs yarı özel- kaç yıllık istediğimi sordu. Yıllık 100, 5 yıllık 200, 10 yıllık 400 yanlışım olabilir. Birde hizmet ücreti alıyorlar 20 sar. Ödemem için beni ehliyetin tercümesinin yapıldığı yere yönlendirdiler. Ben geldim görevli arkadaş "fulus, fulus" dedi kapadı. Yandaki tercüme bürosuna sordum "what is mean fulus" , "wait" dedi. Telefondan baktım "breaking" "ara" yani saate baktım 10:00. Adamların 10 çayı var. Bende istiyorum arkadaş. Yarım saat sonra geldi. Ana binaya döndüm. Girişte sağdaki salonda saat 12:00'ye randevu verdiler. Zaten eğer sola dönsem geçemediğim anlamına geliyormuş. Saat 12 gibi moi.gov.sa dan mesaj geldi. Rıfat hocama 30 saat yazan asker adımı söyledi ehliyetime kavuşmuş oldum.

Çıkışta bizi Fatih ve İlimdar hoca tebrik etti. Bir mişvar bize seslendi "habbe recul aşara riyal", "la" dedik, "isneyn aşara riyal", razı olmadı "hamistaş" bir "la" daha ve "teal aşara" sesi ile arabaya bindik. Bizi aldıktan sonra birini daha aldı ama "hamistaş" riyale. Biz iki kişi 10 sar, adam tek başına 15. Sakın pazarlık yapmadan Araplardan bir şey almayın.

Bu arada unuttum Mehmet hocam kayınpederini almaya Mekke'ye geçecek salı günü. İnşallah ikinci umremizi yapacağız.

Dördüncü hafta dolmadan 25 günde ikameleri herkesin çıkmış, banka hesaplarının çoğu alınmış, şanslı bir kaç kişi ehliyetini almış, isteyen herkes aile vizesine başvurmuş hatta bazılarının aile vizesi çıkmış oldu. Arabistan'da işler o kadar da yavaş ilerlemiyormuş. En azından önceki senelerden kat kat hızlı.
Bu arada bugün itibariyle diplomam tercümesi yapılarak geldi fakat aile vizesi için kimseden de istenmedi. Bir zımba deliği ile de olsa diplomama kavuştum. Neyse mala kıymet vermenin gereği yok.

Artık yeni level araba haracı...

Sınav sorularını içeren ilgili bir pdf'yi başka siteyi kopyaladım. Ola ki bulamazsınız veya site kapanır. KSA Dallah Bilgisayar soruları..

Sınav soruları resimlerinin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz:
Ufak hatalar var hız konusunda benim gördüğüm. Dikkat ederseniz bir saat çalışarak bilgisayar sınavını gözü kapalı verirsiniz endişeniz olmasın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder