30 Ara 2015

Yurt Dışı Öğretmenlik Sınavı ve Sonrası

11 Ocak 2015 yurt dışı öğretmenlik sınavına hazırlanalı neredeyse bir yıl oluyor. Pegem'in kitabı 1200 küsur sayfaydı onu bitirmiştim. Bir iki bin sayfada okuma yaptıktan sonra iki arkadaşımı -Şükrü ve Kenan hocamları- taktım koluma ve Bakırköy'de girmiştim sınava.

Can dostum Kenan KARAGÖZ hocamla sınavda beraberdik. Doğal olarak onun kazanmasını benim ise kaybetmemi bekliyordum. Kendine şans vermiyordum. -Yaradan ikimizi ahirette birbirimize şahit ve meşhud eylesin. Kenan Hocamın güzel duası..-

Sonuçta ikimizde kazandık. :)

Mülakatta o benden günler önceydi. Mülakat günü gelince -6 Nisan sabahı- aradı beni, ne yaptın dedi. Daha girmedim cevabı üzerine en üstteki soru kağıdını al dedi.

Kâğıtta, sınıf öğretmenliği zamanında öğrendiğim öğrencilerine ilgili bir soru kubaşık sistem nedir, Misakı Milli'yi anlatın ve bir de bölgenin jeopolitik durumu ile ilgili üç soru vardı. İyi cevaplar verdim. Fakat sonra ben bilemeyene kadar heyet soru sordu -bu aslında gergin ortamda kişinin tepkilerini ölçmek için önceden kurgulanmış iyi bir oyun, cevaplar değil akıcılık diksiyon vb özellikler inceleniyor- açıkçası moralin bozuldu. Çıkışta tanıştığım iyi insan Asaf EFE hocamıza kravatımı hediye edip kaçar adımlarla :) Ankara Öğretmenevi'nden uzaklaştım.

Sonuç mutlu son. Değil koca bir başlangıç..

Yurt dışı göreve uyum semineri, Afyon Sandıklı'da 3-12 Ağustos tarihleri arasında Termal Resort Otelde yapıldı. Çok değerli arkadaşlar tanıdım. Yeri gelecek onlardan da bahsedeceğim.

Şimdi biraz geç olsada 5 ocakta Ankara-İstanbul aktarmalı Türk Havayolları tk2123 seferiyle 09:10'da Medine yolcusuyum, inşallah..

Ama önce sılayı rahim yapacağım, önce Mersin ardından Ankara. Bir gece daha Ankara Öğretmenevi sonra, Medine yolcusu kalmasın. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder