28 Ağu 2011

Riyâzu's-Sâlihîn (رياضالصالحين) İmam Nevevi (14 Nisan 1272-14 Ramazan 670)

Bir dost meclisinde tanıştım ben bu kitapla, ama kitap demem bile hakkını yemektir...

En sevdiğim varlıktır Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem. Onun mübarek yaşantısı ve sözleri beni ve cümle müslümanları derinden etkiler. Ne yazık öğrenmek bir kumsaldaki kum tanelerini saymak gibi bir şey. Peki vaz mı geçmeli? Tabiki hayır. Ben de ilk fırsatta almaya karar verdim bu kitabı. Okudukça tavsiye ettim. Şimdiyse sizlerle paylaşacağım.

Bir öğretmen olarak bildiğim birşey varsa öğrenmek isteyen yazmalı, okumalı, başkalarına anlatmalı...

Ben de sizlere anlatırken öğrendiklerimi, asıl niyetim kendi zihnime kazımak.

Benim bu kitabı edinme tarihim 16 Nisan 2011.

 

"Salihlerin Bahçesi" manasına gelen Riyâzu's-Sâlihîn (رياضالصالحين) İmam Nevevi'nin en meşhur eserlerinden birisidir. Bu eserin orjinal adı "Riyâzu'sSâlihînmin Hadis'i (Kelam-i) Seyyidi'l-Mürselin", müellifin asıl adıysa "Muhyiddin Ebu Zekeriyya Yahya İbn Şeref İbnMürri", miladi doğum 1233/ ölümü 1277 Allah razı olsun.

 

Bu kitapta verilen 18 ana konu ve 372 alt başlıkta verilen 1800 küsür hadis içerisinden seçilen 876 adet hadisi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.Allahım sen beni gurura, yanlışa ve günaha düşmekten koru. Bana yar ve yardımcı ol. Efendimize (sas) makamı Mahmud’u ver. Ona vesileyi lütfet onu Refiki Ala’ya yükselt.Bizleri de affet...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder